Kategorie: Ciekawostki / O musztardzie
26 lutego 2015
Przepisy i receptury na temat sporządzania pasty musztardowej pojawiają się już w roku 42 n.e. Jednym z pierwszych prekursorów dzisiejszej musztardy był Pliniusz Stary, który ponad 2000 lat temu w starożytnym Rzymie połączył ze sobą właściwie utarte ziarna gorczycy i ocet.
Recepturę ulepszył i rozpropagował mieszkaniec Rzymu Paladius, który w IV wieku naszej ery wymieszał ziarenka gorczycy z miodem, oliwą z oliwek i octem. Tak właśnie powstała uwielbiana na świecie przyprawa – musztarda.
Trudna drogę z Rzymu przez Alpy musztarda przebyła wraz z Rzymianami i dotarła do Europy Północnej. Największym znanym z tamtych czasów „mecenasem” musztardy został Charlemane. W XIII wieku n.e. Francja stała się największym producentem musztardy, a „stolicą musztardy” zostało miasto Dijon. To właśnie w Dijon opracowano specjalną recepturę, w której gorczycę połączono nie z octem, ale z moszczem winnym. Charakterystyczny smak musztardy z Dijon przetrwał niezmieniony do dnia dzisiejszego. W tym właśnie okresie powstały różne nazwy: Francuzi nazwali ją moutarde, Anglicy – mustard, a niemiecka nazwa mostrich była połączeniem słowa mustum i adrens.
Od początku XVII wieku drugą „musztardową potęgą” zostaje Anglia, gdzie nawet William Szekspir zachwycał się smakiem i aromatem tej przyprawy w „Henryku IV”. W tym samym okresie, w związku ze wzrostem popularności musztardy i jej producentów, pojawiły się pierwsze regulacje dotyczące produkcji musztardy.