Lecznicze właściwości musztardy.

Kategorie: Ciekawostki / O musztardzie

26 lutego 2015

Musztarda ma wiele właściwości leczniczych: działa pobudzająco na apetyt i stymuluje układ krążenia. Zawiera wapń, magnez i witaminę B i ma bardzo mało kalorii i tłuszczu. Skutecznie zwalcza popularną „zgagę”.

Już w V i VI wieku p.n.e. Pitagoras powiedział, że „musztarda wyostrza umysł". W tym czasie często sprzedawało się ją jako afrodyzjak i była składnikiem napojów miłosnych. Może to być powodem tego, iż w późniejszych czasach nieszczęśliwi ludzie mawiali „musztarda powoduje głupotę”, co w rzeczy samej jest nieprawdziwym i wierutnym kłamstwem. W średniowieczu zielarze uważali, że musztarda ma wiele właściwości zdrowotnych.

W dzisiejszych czasach naukowcy udowodnili, że musztarda stymuluje aktywność mózgu i pomaga trawić tłuszcze. Oleje i gorzkie substancje zawarte w musztardzie powodują zwiększenie produkcji kwasów żołądkowych. Spożywanie ziarenek gorczycy może wspomóc układ odpornościowy i zapobiec chorobie. Co więcej, okłady z gorczycy mają właściwości przeciwbólowe, a ich stosowanie działa kojąco na bolące mięśnie i zapobiega bólom reumatycznym.