Kategorie: Ciekawostki / O sosach i dressingach
26 lutego 2015
Czosnek (po łac. Allium) będący najważniejszym składnikiem sosu czosnkowego, należy do rodziny liliowatych. Pierwsze znane informacje dotyczące czosnku zostały wyryte w piramidach egipskich ok. 4500 lat temu i świadczą o tym, że czosnek był podawany egipskim niewolnikom, aby „strzegł ich przed chorobami” i „dawał im odwagę do pracy”.
Okazuje się, że jeden z pierwszych znanych strajków robotniczych miał także miejsce w Egipcie, kiedy niewolnicy zbuntowali się, ponieważ przestano im podawać czosnek. W starożytności czosnek był niezwykle popularnym ziołem nie tylko w Egipcie. Rzymianie wierzyli, że czosnek zwiększa sprawność bojową żołnierzy, natomiast grecki ojciec medycyny Hipokrates polecał go jako doskonały lek na wszelkie schorzenia układu pokarmowego i oddechowego. W średniowieczu zaczęto mieszać czosnek z innymi naturalnymi surowcami, takimi jak miód i wino.
Legendy mówią, że w 1726 roku, podczas epidemii grypy i dżumy we Francji, kilku znanym złodziejaszkom udało się uniknąć śmierci dzięki temu, że spożywali czosnek. Z kolei Arabowie twierdzą, że dzięki częstemu jedzeniu czosnku nie mają pragnienia na pustyni. Matadorzy hiszpańscy uważają, że zapach „cuchnącej róży” – jak nazywają jedną z odmian czosnku – pozwala im zabić byki na rodeo.
Co ciekawe, skład czosnku, który znany jest od tysięcy lat odkryto dopiero w 1944 roku – wyizolowano wówczas allicynę pochodną aminokwasu alliny, należąca do fitoncydów. To właśnie ta substancja nadaje czosnkowi charakterystyczny zapach i ma właściwości przeciwbakteryjne.