Kategorie: Ciekawostki / O sosach i dressingach
27 lutego 2015
Co oznacza hiszpańskie „Ajo” czy japońskie „Ninniku”? To nazwa jednego z najbardziej znanych odmian czosnku, który występuje w ponad 300 rodzajach (najbardziej popularne to biały, włoski i meksykański).
Najczęściej używany w kuchni czosnek pospolity, to bylina o charakterystycznym podziemnym pędzie mająca postać główki złożonej zazwyczaj z kilkunastu pojedynczych ząbków pokrytych bezbarwną łuską, która może mieć lekkim różowe bądź fioletowe zabarwienie. Waga główki czosnku to około 1,5 – 5 dag – w zależności od jej wielkości.
W Polsce uprawiane są dwa rodzaje czosnku. Czosnek biały, który nie wytwarza pędu kwiatowego (np. czosnek podgórski czy topolski) oraz czosnek niebieskawy, który posiada kwiatostan (np. czosnek dolnośląski). Poszczególne odmiany czosnku różnią się od siebie zawartością olejków – czosnek pochodzący z okolic Podhala zawiera ponad 50% więcej olejków niż czosnek nizinny np. topolski.
Badania wskazują, że czosnek jest pomocny w leczeniu wielu dolegliwości, w tym m.in. chorób serca. Okazuje się bowiem, iż jedzony codziennie istotnie pomaga zmniejszyć udział złej frakcji LDL oraz zwiększać korzystną HDL, a tym samym wpływać na poziom cholesterolu we krwi. Czosnek zawiera także takie pierwiastki, jak wapń, żelazo, cynk, magnez czy chlor i jod oraz witaminy B1, B2 i witaminę C.